Top

Cesty Latinskou Amerikou

„Brasília se vám může líbit nebo nelíbit, ale nemůžete říci, že ještě někde jinde viděli něco podobného.“
                       Oscar Niemeyer
Brasilia
Budova parlamentu

Brasília, město u nás známé hlavně milovníkům moderní architektury a Belmonda, který se tu ve svém filmu Muž z Ria proháněl po čerstvě vybudovaných stavbách Oscara Niemeyera. Hlavním důvodem pro stavbu hlavního města na vyprahlé louce uprostřed brazilské pustiny bylo přenesení alespoň nějaké ekonomické aktivity do tohoto koutu země. Dnes je Brasília pro samotné Brazilce spíše kontroverzním místem. Na jedné straně památka UNESCO na druhé straně nepříliš pozitivní přezdívka hlavního město korupce. Brasília je prostě místo velmi protikladných vjemů a tak jsem ho vnímala i já při své krátké návštěvě.

Co vidět v Brasília
Jak se tam dostat a co dělat na místě
Fotogalerie

Usednout k večeru do autubusu směr Brasília byla docela úleva, přece jen São Paulo je na osamělého turistu trochu moc silná káva, hlavně hned první den. Autobus byl úžasný a celých 14 hodin jízdy uběhlo jako po másle i s volným sedadlem spolujezdce. Tak pohodlné sedačky a tolik místa na nohy jsem v autobuse a ani jiném dopravním prostředku ještě nezažila. Když se začalo ráno rozednívat, už jsme byli daleko ve středu státu Goiás a blížili se hlavnímu městu. Krajina připomínala prérii, všude samá tráva, občas na obzoru vykukující stromek a červená hlína všude kam až člověk dohlédl. Města ve kterých jsme zastavovali byla spíše nevzhledná, ulice lemovaly neopravené domy s nádechem červené barvy a chvílemi se zdálo, že snad na tenhle kout Brazílie všichni dávno zapomněli, i cesta byla samá díra, později jsem se dozvěděla, že málokdo se do hlavního města vydává po zemi. Když jsme konečně dojeli do cílové stanice, zdálo se mi, že jsem se asi ocitla v jiném světě. Všechno vypadalo spíše jako z nějakého filmu o Marťanech a první dojem byl velice pozitivní, i když všechny monumenty známé z obrázků byly najednou strašně maličké v porovnání s komerčními budovami, které za ta léta vyrostly okolo.

Brasilia
Chaotický systém určování adresy v Brasília

Trochu stručně z historie a orientace

Město bylo oficiálně uvedeno do provozu roku 1960 brazilským prezidentem s českými kořeny Juscelino Kubitschekem jehož jméno je také ve městě snad i na každým dveřích od veřejných záchodků. Kubitschek si z hlavního města udělal svůj vlastní monument a zadlužil tak Brazílii na dlouhé roky dopředu, ale původní idea byla pozvednou přestěhováním hlavního města z Ria de Janeira zaostalejší střed Brazílie. Nutno podotknout, že hodně Brazilců vzpomíná na Kubitschkovu dobu se slzou v oku jako na období, kdy se Brazílie naposledy pohnula někam kupředu. Město vzniklo v zásadě na zelené louce uprostřed pralesa a duši mu pak měly vdechnout futuristické stavby Oscara Niemeyera. Kromě jiného byl ve městě vybudován naprosto šílený systém značení ulic, který jsem bohužel musela okusit na vlastní kůži při hledání hostelu. Ulice jsou jaksi značeny po sektorech a používají se nejen čísla, ale i písmena, čili adresa potom vypadá asi takhle: SQS Quadra 705, Bloco G, Casa 51. Než jsem byla schopna odhadnout, kde vlastně v tomhle labyrintu jsem, přešla jsem jeden hostel, protože tenhle typ ubytování tu není nějak speciálně označen a člověk prostě musí zazvonit u domu, kde myslí, že se hostel nachází, což v případě, že si není jist přesnou adresou je docela zajímavé.

Brasilia
Slavná katedrála

Futuristické centrum

</